Tak, możesz mieć wpływ na depresję. Chociaż odbiera ona nadzieję, siłę do wielu aktywności, są obszary na które powinieneś zwrócić uwagę. Ważne w depresji jest zwrócenie uwagi na drobne cele, czynności, i docenienie ich. Tutaj sukcesem nie będą milowe kroki i wielkie zmiany, ale te pozornie nie widoczne. Poniżej kilka sugestii.
Otaczaj się osobami, z którymi dobrze się czujesz. Zadbaj o kontakt z nimi. Nie bój się mówić co czujesz. Nie bój się mówić, że jest Ci trudno. Nie oceniaj siebie negatywnie. Nie myśl, że nikt nie chce Twojej obecności. W depresji łatwo o takie myśli. Przyjmij pomoc , którą bliscy chcą Ci dać.
Podziel się z osobą, której ufasz uczuciami, myślami które sprawiają, że cierpisz. Pamiętaj, że to Ty decydujesz w jakim zakresie chcesz bliskich wprowadzić w świat swoich przeżyć.
Pamiętaj, że nikt nie potrafi czytać w Twoich myślach. Musisz mówić czego chcesz, co potrzebujesz. Dla otoczenia Twój stan też może być trudny. Potrzebuje czasu, żeby oswoić się z nową sytuacją. Paradoksalnie możesz im w tym pomóc. Wtedy też otrzymasz więcej zainteresowania, akceptacji dla Twoich ograniczeń w chorobie. Bliscy będą mogli bardziej świadomie włączyć się w proces Twojego zdrowienia. Jeżeli zechcesz będą towarzyszyć w wizytach lekarskich. Jeżeli wyrazisz zgodę mogą również poinformować lekarza o Twoim stanie zdrowia.
Pamiętaj, że różnego rodzaju formy wsparcia psychologicznego są ważnym uzupełnieniem farmakoterapii. Jeżeli lekarz zaproponuje Ci Odział Dzienny lub innego rodzaju grupy terapeutyczne, nie odrzucaj tej propozycji. Obecność innych, również chorych osób sprzyja zdrowieniu. Będziesz też otoczona(y) gronem specjalistów, którzy cały czas będą czuwać nad Twoim stanem. Zdrowienie bywa wtedy szybsze.
Nie izoluj się od świata. Każdy ma taki czas i potrzebę bycia w samotności. W depresji jednak ta potrzeba bywa trudna do odróżnienia od objawów choroby. A przebywanie w samotności może pogarszać przebieg i być i przyczyną większego cierpienia.
Zadbaj o regularne spacery lub inną aktywność fizyczną w zakresie Twoich możliwości. Zaopiekowanie się ciałem w depresji jest również ważne. Może to być też masaż, czy nawet zwykła kąpiel.
Zadbaj o właściwą dietę. Jeżeli jest Ci trudno, poproś bliskich o pomoc w jej skomponowaniu. Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na stan psychiczny. Można je porównać do paliwa, jakie wlewamy do samochodu. Jeżeli będzie kiepskiej jakości, samochód nie pojedzie lub szybko się zepsuje.
Pomyśl o swoich znajomych, aktualnych i dawnych. Czy jest ktoś o kim w nawale rodzinnych obowiązków, zanim zachorowałeś, zapomniałeś. Zadzwoń, spotkaj się. Tu nie chodzi o liczne spotkania. Każdy mały kroczek w kierunku innych jest istotny.
Bądź dla siebie wyrozumiały. Nie oceniaj się negatywnie i krytycznie. To część depresyjnego myślenia. Daj sobie prawo do błędów i słabości. Do sprawdzania na co masz ochotę. Nawet jeśli są to rzeczy, których nigdy nie robiłeś.
Zrezygnuj z myślenia. „Jeżeli nie mogę być idealny, jestem do niczego”. Życie składa się z różnych odcieni, kolorów. Nie jest czarno białe. Sukcesem będzie, jeżeli zauważysz nawet różne odcienie szarości.
Nie generalizuj myśląc o sobie. Jeżeli coś ci nie wyjdzie, nie myśl, że nic nie potrafisz.
Nie fantazjuj na temat tego, co inni o Tobie myślą. Jeśli masz wątpliwości dopytuj, rozmawiaj. W depresji często przypisuje się innym złe intencje. Najczęściej nie są one prawdziwe.
Zadbaj o swoje zdrowie, właściwy styl odżywiania, życia. Unikaj stresujących zdarzeń oraz osób, które wywołują u Ciebie niekorzystne emocje. Wyeliminuj nadmierne obciążenia związane z pracą.
Pamiętaj, że światło słoneczne ma działanie przeciwdepresyjne. Działanie światłem jest jedną z metod leczenia. Dużo spaceruj, korzystaj ze świeżego powietrza. Przebywaj wśród ludzi, którzy odpoczywają.
Zadbaj o regularny sen, ćwiczenia, relaksację.
Przypomnij sobie co lubiłeś przed depresją. Sprawdź czy zapomniane hobby lub sport nie sprawia ci przyjemności. Spróbuj przekonać samego siebie, że warto podjąć mały wysiłek. Na pozytywne efekty nie będziesz musiał długo czekać.
Wiedz, że aktywność fizyczna ma działanie przeciwdepresyjne. W trakcie wysiłku uwalniają się z naszego organizmu substancje poprawiające nastrój. Zmniejsza się też uczucie depresyjnego zmęczenia.
Pamiętaj o zaleceniach dietetycznych:
- odżywiaj się regularnie co 3-4 godziny
- nie jedz fast-food, bezwartościowego i wysokokalorycznego jedzenia, ono pogarsza nastrój
- uwzględnij w diecie pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, musli, banany, owoce cytrusowe, warzywa i fasolę
- przyjmuj preparaty magnezu i z grupy wit B
- kwasy omega-3 nienasycone maja pozytywny wpływ na nastrój, zawierają je: większość ryb, szczególnie morskie lub suplementy z tranem, orzechy soja, tofu