W Gabinetach Rozwoju w Krakowie leczeniem najcięższych postaci depresji zajmują się: dr Adamska oraz dr Ślusarczyk. Leczeniem lżejszych postaci depresji zajmują się pozostali psychoterapeuci Gabinetów Rozwoju w Krakowie.
Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszymi specjalistami!
Depresja – Leczenie
Bardzo ważnym momentem w leczeniu depresji jest decyzja o sposobie leczenia. Psychiatra przed podjęciem tej decyzji powinien rozważyć kilka czynników wpływających na nią. Przede wszystkim ocenia stan psychiczny chorego, ryzyko samobójstwa, sytuację osobistą i zawodową oraz motywację i gotowość do leczenia. W skrajnych sytuacjach, w dużym nasileniu dolegliwości, psychiatra musi ocenić wskazania do hospitalizacji – również wtedy, kiedy istnieje ryzyko popełnienia samobójstwa przez pacjenta. Taka sytuacja może mieć miejsce także w zaburzeniach depresyjnych o niewielkim nasileniu.
W leczeniu depresji wykorzystywanych jest wiele metod. Są to:
- Leki o różnych mechanizmach działania.
- Psychoterapia.
- Fototerapia.
- Deprywacja snu.
- Elektrowstrząsy.
W przypadku zaburzeń depresyjnych lub depresyjno-lękowych o małym nasileniu, wystarczającą formą leczenia może być psychoterapia.
Podobnie jak w poprzednich artykułach, podkreślam różnicę pomiędzy depresją jako chorobą a depresją mieszcząca się w kategorii zaburzenia depresyjnych. Warunkiem powodzenia terapii jest świadomy udział osoby chorej w leczeniu. Lekarz i psychoterapeuta przedstawiają pacjentowi naturę jego zaburzeń, proponują określoną drogę terapeutyczną oraz perspektywy na przyszłość. Są one uzależnione w dużym stopniu od postawy chorego oraz od przestrzegania zasad profilaktyki w obszarze życia osobistego i zawodowego. Jeżeli możliwości pacjenta są ograniczone, bardzo ważny staje się udział rodziny w leczeniu.
Najważniejszą metodą leczenia depresji jest farmakoterapia lekami psychotropowymi. Słowo „psychotropowe” nie oznacza nic zagrażającego czy szkodliwego dla organizmu – jak potocznie myślą o tym osoby mające podjąć leczenie przeciwdepresyjne. Sformułowanie to oznacza, że są to leki mające powinowactwo do centralnego systemu nerwowego i dzięki temu przynoszą poprawę stanu psychicznego. Większość leków stosowanych w leczeniu depresji, z uwagi na ich wielokierunkowy mechanizm działania, jest stosowanych również w leczeniu innych zaburzeń psychicznych na przykład różnego rodzaju fobii – w tym fobii społecznej – lęku napadowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnych i wielu innych.
Większość leków stosowanych współcześnie w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych jest bezpieczna i wywołuje znacznie mniej objawów niepożądanych, niż te stosowane w przeszłości. Niemal wszystkie leki wchodzą w istotne interakcje z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy oraz z lekami stosowanymi w odrębnych dziedzinach medycyny. Interakcje te mogą być niebezpieczne. Dlatego każdorazowo – zarówno specjalista psychiatra jaki i lekarz prowadzący inne schorzenie – muszę wiedzieć o lekach stosowanych u pacjenta i sprawdzić interakcje między nimi. Zdarza się również, że w interakcje z lekami psychotropowymi wchodzą leki, które można zakupić bez recepty. Są to na przykład preparaty stosowane w chorobie wrzodowej czy wyciągi z dziurawca. Mogą one wielokrotnie podnieść stężenia leku we krwi i wywołać bardzo niebezpieczne objawy dla życia i zdrowia. Dlatego lekarz psychiatra musi wiedzieć o suplementach przyjmowanych przez pacjenta. Leki te mogą wpływać również na funkcje poznawcze, koncentrację, pamięć. Jest to szczególnie istotne w pierwszych tygodniach leczenia, kiedy prowadzenie pojazdów mechanicznych jest przeciwwskazane. Ten początkowy okres leczenia jest bardzo istotny i musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską z uwagi na większe ryzyko myśli i tendencji samobójczych.
Depresja – Leki
Przy wyborze leku stosowanego w depresji, lekarz psychiatra musi uwzględnić liczne okoliczności. Po pierwsze – rodzaj zaburzenia depresyjnych, nasilenie dolegliwości, obecności lęku, zaburzeń snu, zdolności do podjęcia jakichkolwiek aktywności czy obecności innych, niebezpiecznych dla pacjenta objawów. Istotny jest wiek pacjenta, obecność objawów somatycznych, dysfunkcja neurologiczne. Ważne są przyjmowane przez pacjenta inne leki, historia dotychczasowego leczenia i jego długość. W łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach depresji z powodzeniem stosowane są leki drugiej generacji, dające znacznie mniej objawów ubocznych oraz będące lekami bezpiecznymi. W bardzo nasilonych stanach – najczęściej wymagających hospitalizacji z objawami psychotycznymi – zastosowanie znajdują również starsze leki. Przed włączeniem leku w chorobie depresji wskazane jest określenie stanu somatycznego pacjenta oraz wywiad dotyczący aktualnych badań.
Istnieją leki, których włączenie uzależnione jest od prawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Na takie badanie pacjent zostaje skierowany przed wprowadzeniem pierwszej dawki leku.
Depresja – Skuteczność leczenia
Bardzo ważnym warunkiem powodzenia leczenia depresji i lęku jest przestrzeganie przez pacjenta zasad farmakoterapii. Najczęściej właśnie od tego uzależnione jest powodzenie leczenia. Leki przyjmowane nieregularnie nie przyniosą właściwego efektu. Również zbyt wczesne zakończenie leczenia będzie stanowiło bardzo duże ryzyko nawrotu choroby. I tak w przypadku każdego rodzaju zaburzeń, inny jest czas koniecznego leczenia. Decyzja o czasie leczenia uzależniona jest również od nasilenia dolegliwości i ilości nawrotów zaburzeń. Czas leczenia w psychiatrii zawsze liczony jest od momentu uzyskania poprawy stanu psychicznego przez pacjenta i może zostać skrócony poniżej standardów leczenia w przypadku podjęcia przez peceta psychoterapii.
W Krakowie możliwość hospitalizacji w przypadku ciężkich objawów depresji oferuje: Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera i Klinika Psychiatrii Dorosłych.
Opracowała