Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe to najczęściej spotykana grupa zaburzeń psychicznych. W DSM-V zaproponowano następujące kategorie zaburzeń lękowych:
- Uogólnione zaburzenie lękowe (Generalized Anxiety Disorder).
- Fobię specyficzną (Specific Phobia).
- Separacyjne zaburzenie lękowe (Separation Anxiety Disorder).
- Fobię społeczną i społeczne zaburzenie lękowe (Social Phobia – Social Anxiety
- Disorder).
- Mutyzm wybiorczy (Selective Mutism).
- Zaburzenie lękowe wywołane substancjami psychoaktywnymi lub lekami
- (Substance/Medication-Induced Anxiety Disorder).
- Lęk paniczny (Panic Disorder).
- Ataki paniki (Panic Attack).
- Agorafobię (Agoraphobia)
W tym artykule omówimy na czym polegają i jakie mają objawy zaburzenia związane z lękiem społecznym oraz jakie są kryteria diagnozy i formy leczenia fobii społecznej.
Spis treści:
- Co to jest fobia społeczna?
- Kryteria i objawy fobii społecznej
- Leczenie fobii społecznej
Co to jest fobia społeczna?
Fobia społeczna jest zaburzeniem związanym z lękiem społecznym. Najogólniej możemy stwierdzić, że fobia społeczna to wyraźny i nadmierny lęk lub/i niepokój przed negatywną oceną w kontaktach społecznych, na przykład takich jak: interakcje społeczne (np. rozmowa z inną osobą), wykonywanie czynności w poczuciu bycia obserwowanym/ ocenianym (np. spożywanie posiłku w obecności innych) oraz występowanie przed innymi (np. wygłoszenie referatu). Osoba z zaburzeniami związanymi z lękiem społecznym obawia się, że jej zachowanie będzie negatywnie oceniane przez innych lub inni zauważą jej objawy lękowe, co również miałby się spotkać z negatywną oceną.
Osoba z zaburzeniem związanym z lękiem społecznym, a więc fobią społeczną konsekwentnie i stanowczo unika konkretnych sytuacji społecznych, a jeśli nie ma możliwości uniknięcia takiej sytuacji, to przeżywa intensywny strach lub/i niepokój. Fobia społeczna nie jest jednorazową sytuacją lęku/ niepokoju, ale jest objawem, który utrzymuje się kilka miesięcy (w zależności od kryteriów klasyfikacji – zaprezentowano je poniżej) i są na tyle trudne i poważne, że powodują znaczny dysstres i dojmujące pogorszenie funkcjonowania w różnych sferach życia pacjenta (np. relacyjnej, rodzinnej, zawodowej, społecznej).
Fobia społeczna nie jest tym samym, co wycofanie społeczne (nieśmiałość), gdyż jest ona powszechną cechą osobowości, która nie utrudnia funkcjonowania osoby w jej codziennych czynnościach.
Kryteria i objawy
Aby rozpoznać fobię społeczną według obowiązującej jeszcze klasyfikacji w Polsce ICD-10, należy stwierdzić, że:
- Występuje którekolwiek z następujących:
– znaczna obawa znalezienia się w centrum uwagi lub obawa zachowania się w sposób, który okaże się kłopotliwy lub kompromitujący,
– wyraźne unikanie znalezienia się w centrum uwagi lub w sytuacjach związanych z obawą zachowania się w sposób, który okaże się kłopotliwy lub kompromitujący.
Obawy pojawiają się w takich sytuacjach społecznych, jak: jedzenie, przemawianie lub spotykanie znanych osób w miejscu publicznym, wchodzenie do małych grup (np. przyjęcia, spotkania, pomieszczenia klasowe) lub przebywanie w nich. - Co najmniej 2 objawy lęku spośród:
Objawy wzbudzenia autonomicznego
- odczucie bicia lub ciężaru albo przyspieszenie akcji serca,
- pocenie się,
- drżenie lub dygotanie,
- suchość w jamie ustnej (niespowodowana lekami ani odwodnieniem)
Objawy w obrębie klatki piersiowej i brzucha
- utrudnione oddychanie,
- uczucie dławienia się,
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
- nudności lub nieprzyjemne doznania brzuszne
Objawy obejmujące stan psychiczny
- zawroty głowy, brak równowagi, wrażenie omdlewania, uczucie oszołomienia,
- poczucie nierealności przedmiotów (derealizacja) lub samego siebie (depersonalizacja),
- obawa utraty kontroli, „zwariowania”, wyłączania się,
- obawa śmierci
Objawy ogólne
- uderzenia gorąca, zimne dreszcze,
- poczucie drętwienia lub swędzenia,
występowały przez pewien czas od początku zaburzeń w sytuacjach budzących obawę, a ponadto co najmniej jeden z następujących objawów:
– zaczerwienienie lub dygotanie,
– obawa zwymiotowania,
– nagła potrzeba lub obawa oddania moczu lub stolca.
- Unikanie lub objawy lęku oceniane przez chorego jako nadmierne lub nieracjonalne i są przyczyną istotnego napięcia emocjonalnego.
- Objawy występują wyłącznie lub najczęściej w sytuacjach budzących obawę albo w następstwie rozmyślania o takich sytuacjach.
- Najczęściej stosowane przesłanki wykluczenia. Objawy wyliczone w kryterium A i B nie są wynikiem urojeń, omamów ani innych zaburzeń, takich jak: organiczne zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju (afektywne), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne ani nie są wtórne do przekonań uwarunkowanych kulturowo.
W amerykańskiej klasyfikacji DSM-5 fobię społeczną określa się mianem „społecznego zaburzenia lękowego”. Zobaczmy na poniższe kryteria:
Znaczny lęk lub niepokój związany z jedną lub kilkoma sytuacjami społecznymi, w których dana osoba jest narażona na ocenę innych osób. Wśród przykładów można wymienić wszelkie sytuacje, w których dochodzi do interakcji międzyludzkich (np. rozmowa, spotykanie osób o nieprzychylnym, nastawieniu), sytuacje bycia obserwowanym (np. jedzenie lub picie) oraz wystąpienia publiczne (np. przemawianie publiczne).
W przypadku dzieci niepokój musi występować w warunkach interakcji z rówieśnikami i nie tylko podczas kontaktów z osobami dorosłymi.
- Dana osoba obawia się, że poprzez swoje wystąpienie lub zachowanie okaże zdenerwowanie, co zostanie źle odebrane (tzn. będzie upokarzające lub zawstydzające, będzie prowadziło do odrzucenia przez innych lub będzie obraźliwe).
- Sytuacje społeczne prawie zawsze wywołują lęk lub niepokój.
U dzieci lęk lub niepokój może być wyrażony przez płacz, napady złości, zastyganie, przywieranie, zamykanie się w sobie lub niemożność mówienia w sytuacjach publicznych. - Unika się sytuacji społecznych, w przeciwnym wypadku wiążą się z silnym lękiem lub niepokojem.
- Nasilenie lęku lub niepokoju jest nieadekwatne do poziomu zagrożenia, jakie niesie ze sobą określona sytuacja publiczna, i do kontekstu społeczno-kulturowego.
- Lęk, niepokój i unikanie są utrwalone i zwykle trwają 6 miesięcy lub dłużej.
- Lęk, niepokój i potrzeba unikania powodują znaczące klinicznie cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania w sferze społecznej, zawodowej i innych ważnych obszarach.
- Lęk, niepokój i potrzeba unikania nie są spowodowane fizjologicznym działaniem substancji (np. substancji nadużywanej, przyjmowanego leku) albo stanem ogólnomedycznym.
- Zakłócenia nie można lepiej wyjaśnić występowaniem objawów innego zaburzenia psychicznego, takiego jak zaburzenie paniczne, cielesne zaburzenie dysmorficzne lub zaburzenie należące do spektrum autyzmu.
- Jeśli występuje inna choroba (np. choroba Parkinsona, otyłość, oszpecenie w przebiegu poparzenia lub urazu), lęk, niepokój i potrzeba unikania są wyraźnie od niego niezależne lub silniejsze.
W DSM-5 wyodrębnia się podtyp społecznego zaburzenia lękowego, gdy lęk jest ograniczony wyłącznie do sytuacji publicznych przemówień lub wystąpień.
Objawy fobii społecznej według najnowszej klasyfikacji ICD-11 wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
Według wymagań diagnostycznych, różnicujących zaburzenie lękowe, do objawów charakterystycznych dla fobii społecznej zalicza się m.in.:
- mocno zaakcentowany: nadmierny strach, niepokój, lęk, pojawiający się w sytuacjach społecznych:
- interakcje z innymi uczestnikami spotkań, rozmowy z innymi ludźmi (w gronie osób);
- wykonywanie określonych czynności w obecności innych osób (np. spożywanie posiłku);
- występowanie publicznie, wygłaszanie przemówień;
- obawę przed negatywną oceną otoczenia, krytyką, ośmieszeniem, zawstydzeniem lub odrzuceniem;
- odczuwanie dolegliwości natury somatycznej (fizycznej) w tym m.in.:
- przyspieszona akcja serca, kołatanie serca;
- przyspieszony oddech, duszności;
- drżenie rąk (mięśni);
- rumienienie się, pocenie;
- problemy z wysłowieniem się;
- nudności;
- szum w uszach.
U osób z fobią społeczną charakterystyczne jest:
- unikanie sytuacji społecznych potencjalnie zagrażających, wywołujących nieprzyjemne objawy;
- konsekwentne doświadczanie silnych, negatywnych uczuć w odpowiedzi na sytuacje społeczne (irracjonalny niepokój i strach).
Leczenie fobii społecznej
W leczeniu fobii społecznej pierwszym wyborem powinna być psychoterapia w modalności poznawczo- behawioralnej lub psychodynamicznej/psychoanalitycznej. W pełnym leczeniu należy włączyć specjalistę psychiatrii, który zazwyczaj aplikuje leki z dwóch grup: inhibitory monoaminooksydazy oraz leki z grupy SSRI.
O fobii społecznej możemy myśleć w modelu bio-psycho-społecznym. Do czynników ryzyka zaburzenia lęku społecznego zaliczamy czynniki: a) temperamentalne (strach przed negatywną oceną), b) środowiskowe (traumy wczesnodziecięce) oraz c) genetyczne (wśród krewnych jest wyższe ryzyko zachorowania).
W modelach psychoterapeutycznych zaburzenia związane z lękiem społecznym są wyjaśniane w następujący sposób: a) psychodynamiczne: źródłem objawów tych zaburzeń są konflikty psychiczne lub strach; b) poznawcze spojrzenie na lęk koncentruje się na procesach postrzegania i postawach, które mogą zaburzać ocenę zagrożenia, z jakim styka się jednostka.
Opracował mgr Piotr Marcinkowski
Mgr Piotr Marcinkowski
Psycholog, psychoterapeuta. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył całościowy 4-letni Kurs Psychoterapii Psychodynamicznej organizowany przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne w Krakowie. więcej »