Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą zdrowotną na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Depresji, podczas którego organizowane są różne akcje informacyjno-promocyjne, które mają poprawić świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych oraz wpłynąć na zmianę zachowań w stosunku do ludzi dotkniętych depresją.
Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Cierpi na nią ponad 120 milionów ludzi, a polscy specjaliści szacują, że, liczba osób dorosłych dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi w kraju wynosi blisko półtora miliona.
Ponad połowa z nich nie korzysta z pomocy medycznej, głównie z powodu nierozpoznania choroby, trudności w dostępie do specjalistów i lęku przed wykluczeniem społecznym.
Każdego roku na świecie około 500 tys. osób odbiera sobie życie. W Europie odnotowuje się ponad 200 tys. zamachów samobójczych rocznie, w tym niemal 6 tys. w Polsce.
Depresja dotyka osób w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Kiedyś uznawana była za fanaberię, bo trudno zrozumieć, że pogorszenie nastroju, niechęć do życia, zmęczenie i brak energii to choroba, a nie zwykły wymysł.
Należy pamiętać, że tylko fachowa pomoc i aktywne przeciwstawienie się chorobie może ją pokonać.
Nasi terapeuci
Terapeuci z Gabinetów Rozwoju, którzy specjalizują się w problemach przedstawionych w tym artykule:
lek. med. Katarzyna Monika Adamska