Gabinety Rozwoju zapraszają osoby niepełnosprawne z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności na konsultacje u lekarzy psychiatrów oraz psychologów. Osoby, które zarejestrują się telefonicznie na wizytę w Światowym Dniu Niepełnosprawnych – 21 marca mogą skorzystać w wybranym przez siebie terminie z 50%-ego rabatu podczas pierwszej wizyty. Liczba miejsc jest ograniczona.
Przypominamy również, że w GR obowiązuje stale 15% zniżki dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym na wszystkie usługi.
Bariery wewnętrzne równie trudne jak zewnętrzne
Na świecie żyje ponad 650 milionów osób niepełnosprawnych, w Polsce ponad 6 milionów według GUS-u. Niepełnosprawności dotykające tych ludzi wynikają z różnych przyczyn – niesprawności psychicznych, fizycznych oraz sensorycznych. Wiele z tych osób na co dzień boryka się nie tylko z ograniczeniami fizycznymi, ale też z problemami natury psychicznej, które niezdiagnozowane i nieleczone mogą poważnie zagrażać życiu i zdrowiu tych osób, a przede wszystkim znacząco utrudniać codzienne życie.
Trzeba mieć świadomość tego, że stan zdrowia człowieka przez całe życie nie zawsze jest taki sam, nie zawsze daje te same możliwości, ale bez względu na to, każdy człowiek zawsze zachowuje tę samą godność, ma podobne potrzeby oraz prawa.
Osoby niepełnosprawne dotknięte różnymi typami niepełnosprawności zmagają się z życiem, często odczuwając dużo większe trudności, przeszkody, wkładając wiele wysiłku by osiągnąć to, co dla człowieka sprawnego jest niemal na wyciągniecie ręki. Niepełnosprawność stwarza konkretne, fizyczne utrudnienia w życiu: potrzeba protezy, wózka, specjalistycznego sprzętu, żeby móc swobodnie poruszać się w otoczeniu. Każda utrata sprawności, ograniczenie w prowadzeniu aktywnego życia, trudności w wypełnianiu ról społecznych silnie oddziałują na osobę niepełnosprawną i jej otoczenie. Często stan ten prowadzi do trudności w relacjach z bliskimi, z samym sobą, co nie pozwala osobie niepełnosprawnej żyć na miarę jej autentycznych możliwości.
I wówczas okazuje się , że osoby niepełnosprawne mając nawet duże możliwości w pokonywaniu barier zewnętrznych, związanych ze światem, który je otacza, cierpią z powodu wewnętrznych, duchowych barier, które przeszkadzają cieszyć się życiem, czuć się spełnionym, podejmować wyzwania, mierzyć się ze światem, wychodzić ku ludziom. Towarzyszy im brak wiary, nadziei, nieumiejętności porozumiewania się z ludźmi, negatywne przekonania, lęki, wstyd. Emocje te dotykają również najbliższych – szczególnie tych zaangażowanych w leczenie, rehabilitację, pomoc osobie niepełnosprawnej. Dodatkowo osoby te zapominają o swoich potrzebach, skupiając się najczęściej wyłącznie na bliskim potrzebującym pomocy. Łączy się to często ze strachem o los osoby niepełnosprawnej, ale również wypaleniem, ogromnym stresem, przemęczeniem.
Zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich bliscy często potrzebują wsparcia psychologa lub psychiatry. Specjaliści ci mogą pomóc przejść zarówno przez najtrudniejsze momenty w życiu, jak i pomóc na wielu innych płaszczyznach – zmiany postawy, motywacji.