21 marca przypada Światowy Dzień Niepełnosprawnych. Na świecie żyje ponad 650 milionów osób niepełnosprawnych, w Polsce ponad 6 milionów – według GUS-u. Niepełnosprawności dotykające tych ludzi wynikają z różnych przyczyn – niesprawności fizycznych, sensorycznych oraz psychicznych.
Każda choroba somatyczna, zwłaszcza taka, która skutkuje niepełnosprawnością, wpływa na stan psychiczny człowieka. Choruje nie tylko narząd, lecz cały organizm. Wpływ choroby somatycznej na zdrowie psychiczne zależy od indywidualnej predyspozycji człowieka (czynniki genetyczne, osobowość) oraz sytuacji zewnętrznej. Na tą ostatnią składają się: ciężkość choroby, nasilenie niepełnosprawności, utrata pozycji zawodowej, zmiany wyglądu zewnętrznego, izolacja społeczna, stopień obciążenia leczeniem. Bardzo istotne jest wsparcie ze strony osób bliskich oraz często pomoc profesjonalistów (psycholog, psychiatra). Niestety na ten aspekt niepełnosprawności rzadko zwracamy uwagę.
Osoby niepełnosprawne dotknięte różnymi typami niepełnosprawności zmagają się z życiem, często odczuwając dużo większe trudności, przeszkody. Wkładają wiele wysiłku by osiągnąć to, co dla człowieka sprawnego jest niemal na wyciągniecie ręki. Niepełnosprawność stwarza konkretne, fizyczne utrudnienia w życiu: potrzeba protezy, wózka, specjalistycznego sprzętu, żeby móc swobodnie poruszać się w otoczeniu. Każda utrata sprawności, ograniczenie w prowadzeniu aktywnego życia, trudności w wypełnianiu ról społecznych silnie oddziałują na osobę niepełnosprawną i jej otoczenie. Często stan ten prowadzi do trudności w relacjach z bliskimi oraz z samym sobą.
I wówczas okazuje się, że osoby niepełnosprawne mając nawet duże możliwości w pokonywaniu barier zewnętrznych, związanych ze światem, który je otacza, cierpią z powodu wewnętrznych barier. Bariery te przeszkadzają cieszyć się życiem, czuć się spełnionym, podejmować wyzwania, mierzyć się ze światem, wychodzić ku ludziom. Towarzyszy im brak wiary, nadziei, trudności w kontaktach z innymi, negatywne przekonania, lęki, wstyd. Emocje te dotykają również najbliższych – szczególnie tych zaangażowanych w leczenie, rehabilitację, pomoc osobie niepełnosprawnej. Dodatkowo osoby te zapominają o swoich potrzebach, skupiając się najczęściej wyłącznie na bliskim potrzebującym pomocy. Łączy się to często ze strachem o los osoby niepełnosprawnej, ale również wypaleniem, ogromnym stresem, przemęczeniem.
Zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich bliscy często mogą potrzebować pomocy psychologa lub psychiatry. Specjaliści ci mogą towarzyszyć zarówno w najtrudniejszych momentach w życiu, jak i pomóc na wielu innych płaszczyznach. Bardzo istotne jest spojrzenie na osobę niepełnosprawną nie tylko przez pryzmat jej choroby. Psychiatra lub psycholog spotyka się z człowiekiem przeżywającym cierpienie i ograniczenia związane z chorobą.
Pragniemy zwrócić uwagę na ten tak ważny, a często pomijany, aspekt niepełnosprawności. Człowiek nie tylko odczuwa dolegliwości somatyczne, mierzy się z barierami świata zewnętrznego ale również przeżywa chorobę. Zapraszamy na konsultacje osoby niepełnosprawne z powodu chorób:
- narządu wzroku
- słuchu, mowy
- narządu ruchu
- chorób układu oddechowego, krążenia
- chorób układu pokarmowego
- chorób neurologicznych
- chorób endokrynologicznych
- chorób układu moczowo-płciowego
- innych chorób somatycznych
Szczególne zaproszenie kierujemy do osób niepełnosprawnych somatycznie, które nigdy nie były na wizycie u psychiatry czy psychologa oraz członków ich rodzin. Jednym z założeń naszego zespołu jest próba zmniejszenia obecnego jeszcze w naszym społeczeństwie lęku przed psychiatrią. Psychiatra to lekarz jak każdy inny, zajmuje się tylko, bardzo delikatnym obszarem zdrowia. Stan psychiczny natomiast w dużej mierze wpływa na rokowanie i leczenie choroby somatycznej.