Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna – kilka słów wstępu
Psychoterapia indywidualna to proces leczenia zaburzeń, schorzeń i różnego rodzaju nieprawidłowości, które dotyczą ludzkiej psychiki. Do procesu leczenia może nas zakwalifikować psychiatra, psychoterapeuta lub psycholog kliniczny. Na samym początku ważne jest zweryfikowanie naszego specjalisty w zakresie jego kompetencji (posiadanych uprawnień tj. dyplomów i certyfikatów do prowadzenia procesu psychoterapii indywidualnej) oraz rozeznania naszego kontaktu/intuicji w relacji z terapeutą. Aktualnie nie ma prawnych uregulowań zawodu psychoterapeuty – ważne jest aby nasz terapeuta ukończył studia wyższe na poziomie magisterskim (w zakresie nauk społecznych, np.: psychologia, pedagogika) lub medycznym oraz przeszedł co najmniej 4 letnie całościowe specjalistyczne szkolenie (czas trwania szkolenia minimum 1250h), a także był zrzeszony i przestrzegał kodeksu etycznego jednego z wymienionych towarzystw: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej lub Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. W Gabinetach Rozwoju w Krakowie każdy specjalista spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria.
Etapy psychoterapii indywidualnej
Pierwsze spotkania z terapeutą mają charakter konsultacyjno- diagnostyczny. Specjalista będzie pytać o: przeszłość -okres dzieciństwa, rodzinę pochodzenia, teraźniejszość- aktualne życie pacjenta, doświadczane trudności, objawy, sposoby funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, zachowania, relacje z innymi ludźmi, farmakoterapie i wcześniejsze leczenie, oraz o przyszłość – oczekiwania, o to co ma się zmienić w życiu pacjenta z pomocą terapii. Wszystkie wyżej opisane elementy składają się na wywiad diagnostyczny, który trochę przypomina rozmowę, a trochę wywiad podczas którego osoba terapeutyczna można nas dopytywać, kiedy jest coś dla niej niejasne lub przerywać nam wypowiedź, wtedy kiedy osoba badająca ma jasność. Psychoterapeuta, kiedy przerywa nam nasza wypowiedź zazwyczaj robi to z troski o czas, tak aby proces diagnostyczno konsultacyjny nie przeciągnął się w czasie. Kiedy terapeuta zbierze wywiad (zazwyczaj 3-5 spotkań) przedstawia swoje rozumienie trudności z którymi zgłasza się pacjent, przedstawia wstępną diagnozę/ rozumienie terapeutyczne oraz wskazuje najbardziej odpowiednie oddziaływania np. psychoterapia indywidualna krótkoterminowa, psychoterapia indywidualna długoterminowa – dodatkowo może wskazać podejście np. psychodynamiczne lub poznawczo-behawioralne. Następnie określana jest prognozowana długość czasu trwania terapii i częstotliwość spotkań – zazwyczaj 2 razy w tygodniu lub 1 raz w tygodniu, a także zasady kontraktu (tzw. setting) są ważnymi elementami, które specjalista przybliża w czasie spotkania konsultacyjnego – pomaga to pacjentowi podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu lub rezygnacji z procesu terapii indywidualnej. Setting terapautyczny to nic innego jak ramy procesu psychoterapii – czyli jasne określenie zasad i formy przebiegu procesu leczenia np. ilości urlopu od sesji wciągu roku, zasad odwoływania.
Psychoterapia indywidualna – nurty terapeutyczne
Aktualnie badania naukowe wskazują jako najbardziej rozwijające się podejścia terapeutyczne tj. psychodynamiczne (oparte o model teoretyczny psychoanalizy), systemowe oraz poznawczo-behawioralne. Psychoterapia indywidualna odbywa się w kontakcie jeden na jeden ze specjalistą psychoterapii lub psychologiem klinicznym – jest ona swego rodzaju przeciwieństwem psychoterapii grupowej (terapeuta prowadzący i grupa pacjentów).
Po zebraniu wywiadu przez specjalistę, ustaleniu wstępnej diagnozy terapeutycznej, określeniu formy, długości oraz częstotliwości terapii oraz kontraktu (zasad) – ustalane są wspólnie cele pracy terapeutycznej, czyli to co pacjent będzie zmieniać w swoim życiu pod wpływem terapii indywidualnej. Na tym etapie możliwe jest rozpoczęcie procesu psychoterapii indywidualnej.
Ważna jest osobista motywacja do podjęcia psychoterapii indywidualnej, ponieważ jest to wymagający, długotrwały i skomplikowany proces, który budzi wiele różnych intensywnych emocji. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, niejasności, zapytania – warto mówić o nich w czasie trwania konsultacji diagnostycznych bezpośrednio terapeucie.
Opracował mgr Piotr Marcinkowski
Mgr Piotr Marcinkowski
Psycholog, psychoterapeuta. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył całościowy 4-letni Kurs Psychoterapii Psychodynamicznej organizowany przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne w Krakowie rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.