Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Badanie psychiatryczne to rozmowa lekarza z pacjentem. Perspektywa pierwszego spotkania z psychiatrą często bywa stresująca. Jest to lęk przed nieznanym spotkaniem. Lęk przed mówieniem osobie spotkanej po raz pierwszy o swoich problemach, często intymnych. W trakcie rozmowy te naturalne emocje zwykle mijają. Nie jest istotne czy opis problemów będzie przedstawiany precyzyjnie. Ważniejsze jest wypowiedzenie nawet chaotycznie tego, co jest trudne, myśli z którymi się zgłaszamy. Nie mamy obowiązku mówienia wszystkiego, szczególnie na pierwszym spotkaniu. W miarę pogłębiania się zaufania do lekarza rozmowy te stają się łatwiejsze.
Co należy wiedzieć o wizytach u lekarza?
Pamiętaj, że leczenie wymaga świadomej współpracy pacjenta i lekarza. Bardzo ważne jest wzajemne zaufanie. Poniżej kilka ważnych informacji, rad dotyczącej tej współpracy:
- Pamiętaj o konieczności regularnych wizyt. To warunek skutecznego leczenia, ponieważ leczenie w psychiatrii to nie jest leczenie grypy – wymaga najczęściej wielomiesięcznej lub wieloletniej współpracy.
- Nie myśl o tym, że potrzebujesz tylko recepty. Spotkanie z lekarzem to spotkanie ze specjalistą, który przez kilkanaście lat się uczył, aby bezpiecznie tę receptę zaordynować. Przy każdym spotkaniu , przy pisaniu recepty musi ocenić Twój stan psychiczny. Uwzględnić ewentualne zmiany, zmodyfikować leczenie. Od tego będzie zależne powodzenie leczenia. Konieczne jest również przeprowadzenie badań laboratoryjnych w trakcie leczenia wieloma lekami, aby było ono bezpieczne. Nie wolno nam również samowolnie zmieniać dawek leków.
- Pamiętaj , że poprawa stanu psychicznego przychodzi często dopiero po kilku tygodniach. Nie oczekuj natychmiastowej poprawy. Nie porzucaj leczenia po uzyskaniu dobrego samopoczucia. Grozi to szybkim nawrotem choroby.
- Pamiętaj, że leczenia najczęściej nie wolno przerywać przed upływem 6-ciu miesięcy. Po takim minimalnym czasie wspólnie z lekarzem można rozważać odstawienie leków.
- W przypadku niewystarczającej poprawy lekarz zmodyfikuje leczenie, zwiększy dawkę, dołączy inny lek lub zmieni lek główny. Zawsze zależy to od stanu osoby chorej. Specjalista psychiatra stosuje się do standardów leczenia. Dopasowuje je jednak do indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Pamiętaj, aby informować lekarza o innych przyjmowanych lekach. Są leki, które wywołują bardzo niebezpieczne interakcje z lekami psychotropowymi. (patrz „co to są psychotropy?”)
- Zawsze konsultuj z lekarzem zmianę dawki leku lub jego odstawienie. Samowolne zmiany mogą doprowadzić do nieskuteczności leczenia, nawrotu choroby. Odstawienie wielu leków grozi wystąpieniem niebezpiecznych objawów odstawiennych.
- Masz prawo pytać lekarza o niepokojące Cię objawy dotyczące działania leków, zgłaszaj objawy uboczne.