Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?
Na co należy zwrócić uwagę przed wizytą u lekarza?
Jeżeli jesteś w stanie przypomnij sobie historię swojego leczenia. Nie tylko jakie leki przyjmowałeś(aś), ale również doświadczenia z psychoterapią, spotkania z psychologiem. Jeżeli to możliwe przynieś dotychczasową dokumentację medyczną. Jeżeli z powodu ciężkiego stanu psychicznego, w którym jesteś, nie dasz rady wykonać tych czynności, nie przejmuj się. W miarę poprawy stanu psychicznego, po włączeniu leków, te czynności będą prostsze. Twój stan się poprawi. A lekarz uzupełni historię choroby o niezbędne szczegóły.
O co może zapytać lekarz psychiatra?
Lekarz psychiatra zapyta Cię o okoliczności zgłoszenia się, emocje, dolegliwości, z którymi przychodzisz. Może zapytać o nastrój, objawy lęku, okoliczności, w których się pojawia, od kiedy występują obawy. Może pytać o jakość snu, problemy z pamięcią, codzienną aktywnością. Zbierze też wywiad dotyczący innych chorób, przyjmowanych leków. Zapyta o sytuację rodzinną, zawodową. O związki, w których jesteś lub byłeś. Pamiętaj, że nie masz obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania. Na pierwszym spotkaniu może być trudne otworzyć się przed obcym człowiekiem. Możesz też otwarcie rozmawiać z psychiatrą o swoich obawach i lęku. Najważniejsze, żebyś nie zostawał sam z tym co Cię niepokoi. W miarę pogłębiania się zaufania do lekarza, mówienie o uczuciach, trudnych myślach będzie prostsze. Pamiętaj, że lekarza obowiązuje całkowita tajemnica lekarska. O wyjątkach od tej tajemnicy powinien Cię poinformować. Pamiętaj, że to co mówisz nie musi być starannie ułożone w głowie. Mów to co czujesz. Lekarz nada temu odpowiedni porządek, w chwili kiedy uzna to za słuszne.
O co można zapytać psychiatrę?
Nie bój się pytać. Pytaj o wszystko co Cię niepokoi, co chcesz wiedzieć na temat leczenia. Dla lekarza te pytania będą również dodatkową informacją na Twój temat. A ty nie będziesz miał poczucia, że zostajesz sam ze swoimi wątpliwościami.