Leczenie ostrej reakcji na stres (ASD) i zespołu stresu pourazowego (PTSD) obejmuje pomoc psychologiczną oraz stosowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych. Krótkoterminowo mogą być stosowane leki o potencjale uzależniającym. Musi się to odbywać pod kontrolą specjalisty. Tak , aby nie przekroczyć czasowej granicy bezpieczeństwa tych leków. Długoterminowo stosuje się leki nie dające ryzyka uzależnienia.
Co to jest zespół stresu pourazowego?
Zespól stresu pourazowego, zwanego „symptomem PTSD” (ang. post-traumatic stress disorder) to zespół objawów występujących w reakcji na szczególnie przerażające lub katastroficzne zdarzenie. Może to być wypadek, akt terroryzmu, gwałt, bycie świadkiem gwałtownej śmierci. U osoby cierpiącej na stres pourazowy występują natrętne wspomnienia dotyczące wydarzenia, koszmary senne oraz uczucie, jakby to zdarzenie wciąż się powtarzało we śnie i na jawie. Stara się unikać rozmów na ten temat. Miejsc, które przypominają o traumatycznym doświadczeniu. Ktoś taki może zamknąć się w sobie, unikać ludzi, sprawiać wrażenie drażliwego i gniewnego. Objawy te mogą przypominać depresję. Istnieje też ryzyko samobójstwa. Dlatego nie lekceważmy tych objawów u siebie i bliskich. Nie odwracajmy się od osoby, której przydarzyła się tragedia. Nawet jeżeli odnosimy wrażenie, że to ona się od nas odwróciła. Namówmy ja na spotkanie ze specjalistą. Możemy uratować jej życie i uchronić przed przezywaniem dramatu w samotności.
Co to jest ostra reakcja na stres?
Ostra reakcja na stres, nazywana ostrym zaburzeniem stresowym (ang. ASD – acute stress disorder) to objawy doświadczane bezpośrednio po urazie psychicznym. Mogą trwać od kilku dni do 4 tygodni. Objawy są następujące:
- uczucie obcości własnej osoby, ciała (depersonalizacja)
- odczucie obcości świata (derealizacja)
- uczucie oszołomienia
- poczucie odrętwienia
- problemy z pamięcią
- złość, gniew, rozpacz
- unikanie innych, izolacja
- dziwne zachowania
Osoba taka postrzega otaczający świat jako nierealny, jakby ze snu. Czasami taki stan może się pojawić w reakcji na zmianę sytuacji społecznej. Najczęściej jest to jednak katastrofa, wypadek, pożar, napad. Stan ten bywa określany też jako „szok psychiczny”.