Na czym polega leczenie farmakologiczne chorób i zaburzeń psychicznych?
Leczenie farmakologiczne chorób i zaburzeń psychicznych polega na podawaniu leków. Przez długie lata medycyna była bezradna wobec chorób psychicznych ponieważ nie dysponowała żadnymi skutecznymi środkami farmakologicznymi. U podłoża dzisiejszej farmakoterapii leży odkrycie faktu, że z biologicznego punktu widzenia, za objawy chorób i zaburzeń psychicznych odpowiada zaburzenie komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi (neuronami). Komórki te porozumiewają się przy pomocy neuroprzekaźników. Zadaniem leków jest przywrócenie równowagi chemicznej mózgu. Podczas leczenia schizofrenii chodzi głównie o zaburzenia w gospodarce dopaminą, przy objawach depresyjnych – serotoniną i noradrenaliną.
Leczenie farmakologiczne chorób psychicznych ma fazy:
- aktywnej terapii, której celem jest redukcja lub ustąpienie objawów choroby
- utrwalania poprawy – jest to okres leczenia po ustąpieniu objawów choroby, ma na celu przeciwdziałanie nawrotowi tego samego epizodu
- profilaktyki – zapobieganie nawrotowi choroby.
Leki stosowane w psychiatrii, w leczeniu długoterminowym nie uzależniają. Muszą być stosowane przez odpowiedni czas. Celem takiego postępowania jest właśnie zapobieganie nawrotom choroby. Dysponujemy również lekami stosowanymi doraźnie – są to preparaty przeciwlękowe i nasenne. Ważne jest by leczenie chorób i zaburzeń psychicznych było prowadzone przez specjalistę psychiatrę.