Kiedy psychiatra przepisuje leki?

Najważniejszą domeną psychiatry jest farmakoterapia. Farmakoterapia to stosowanie leków wpływających na zmiany stężenia neuromediatorów w centralnym systemie nerwowym. Celem takiego działania jest leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Leki stosowane we współczesnej psychiatrii w znaczącej większości są bezpieczne I nie uzależniające.
- Jeżeli leczenie farmakologiczne trwa krótko psychiatra może zastosować leki o mniejszym stopniu bezpieczeństwa pod ścisłą kontrolą. Może to mieć miejsce w sytuacji, kiedy nasilenie dolegliwości i stopień cierpienia pacjenta są bardzo duże. Nierzadko są to sytuacje związane z zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta. Leki stosowane w krótkoterminowej farmakoterapii dają ryzyko uzależnienia ale dopiero po kilku miesiącach. Krótkoterminowe terapia dotyczy najczęściej kilku tygodni kiedy uzależnienie nie ma możliwości się rozwinąć. W tym czasie psychiatra ma jednocześnie możliwość włączenia bezpiecznego leku.
- Kiedy farmakoterapia trwa dłużej, priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta, w takich sytuacjach stosuje się wyłącznie leki nieuzależniające i bezpieczne. Na efekty leczenia trzeba poczekać przynajmniej kilka tygodni. A Leczenie powinno trwać przynajmniej rok do kilku lat( jeżeli jest to pacjent po nawrocie objawów choroby)
Katarzyna Monika Adamska Specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Gabinety Rozwoju Kraków