Depresja może się pojawić w bardzo wielu schorzeniach. Czasami trudno ją uchwycić, gdyż może się przejawiać nietypowymi objawami. Nieleczona jednak może powodować znacznie groźniejszy przebieg choroby podstawowej. Depresja często pojawia się w takich chorobach jak np.:
- zaburzenia rytmu serca
- choroba niedokrwienna serca
- udary mózgu
- choroby tarczycy
- cukrzyca i wielu innych
Nawet grypa może wywołać depresję Również niektóre leki mogą ją powodować. Dlatego każdorazowo powinniśmy informować lekarza o zmianach w naszym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach.
Może zaistnieć też odwrotna sytuacja. Nieleczona depresja z czasem doprowadza do chorób somatycznych. Wynika to z tego, że człowiek stanowi jedną odrębną całość. Emocje wpływają na ciało. A ciało na emocje. Wszelkie zaniedbania w tych obszarach będą na siebie wzajemnie wpływać. Jeżeli dbamy o swoje ciało i stan psychiczny, cieszymy się ogólnym dobrostanem. Jeżeli zapomnimy o jednej z tych sfer, zaburzenia mogą się pojawić w drugiej. Bardzo dużo pisze i mówi się dzisiaj o schorzeniach psychosomatycznych. Powstają odrębne dziedziny zajmujące się tą problematyką, jak np. psychodermatologia.
Czy depresja może wywołać choroby somatyczne?
Tak, istnieją poważne powiązania między depresją a chorobami somatycznymi. Depresja może być przyczyną chorób somatycznych. Może się pojawić jako reakcja na inną poważną chorobę, np. nowotworową.
Część chorób może być wywołana przez zjawiska towarzyszące depresji i innym chorobom związanym z zaburzeniami nastroju. Są to uzależnienia, przewlekłe przyjmowanie dużych dawek leków. Dlatego tak ważne jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Przy połączeniu w leczeniu depresji tych dwóch metod, czas leczenia lekami może ulec skróceniu. Mówi się również o wspólnym podłożu chorób somatycznych i depresji.
Co to jest depresja maskowana?
To depresja, która ukryła się za pewnym objawem, tzw. maską. Jeżeli nie rozpoznamy, że to tylko maska. Jeżeli nie odkryjemy głębokiego smutku, który się za nią kryje, leczenie będzie nieskuteczne. Masek tych może być wiele. Najczęstsze to zaburzenia snu, lęk, natręctwa. Często przybiera kształt somatycznej maski. Jest to ból głowy, świąd skóry, dolegliwości przypominające choroby serca. Osoby nadużywające różnego rodzaju leków, alkoholu” mogą nosić tę maskę”. W takich sytuacjach, jeżeli nie będzie leczona ukryta depresja, nie będzie ono skuteczne. Wiele osób cierpiących na ten rodzaj depresji przez wiele lat bezskutecznie szuka pomocy u innych specjalistów.