Czy u dzieci występuje depresja i mania?

W ostatnim czasie przywiązuje się coraz większą wagę do zaburzeń nastroju u dzieci. Rozpoznanie depresji, manii, dystymii u dzieci i młodzieży następuje na podstawie podobnych kryteriów jak u dorosłych.
Kiedyś uważano, że depresja u dzieci – zwłaszcza młodszych – nie występuje. Objawy depresyjne w wieku młodzieńczym traktowano jako normę. Ostatnie wyniki badań stoją już w opozycji do tych przekonań. U wielu młodych pacjentów rozpoznaje się depresję i liczba ich ciągle wzrasta. Ponadto coraz młodsze dzieci cierpią na zaburzenia depresyjne.
Często, owa anomalia przejawia się poprzez:
- Większą drażliwość.
- Brak przyrostu masy ciała.
- Pogorszenie wyników nauki.
- Wycofywanie się z kontaktów z rówieśnikami.
Należy również zwrócić uwagę na wysokie ryzyko prób samobójczych w grupie młodzieńczej. Objawem depresji u dzieci są też liczne skargi somatyczne – ból brzucha czy innej części ciała. Wśród innych objawów można wymienić nadmierną senność czy wrażliwość na odrzucenie.
Depresji u dzieci i młodzieży często towarzyszy także szereg innych zaburzeń. Mogą być to:
- Zaburzenia lękowe.
- Zaburzenia zachowania.
- ADHD.
- Nadużywanie bądź uzależnienie od substancji psychoaktywnych.
Najczęściej wiąże się to z nieprawidłowością funkcjonowania systemu rodzinnego. W badaniach wykazano rodzinne występowanie depresji. Rodzice chorujący na depresję mają często dzieci z depresją – dlatego tak ważne jest leczenie depresji u rodziców. Czasami może być to także warunkiem powodzenia leczenia u dziecka – zwłaszcza, kiedy rodzic uświadomi sobie mechanizmy psychologiczne, które wywołują zaburzenia u niego i dziecka. Należy podkreślić, że dzieci rodziców z depresją mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania.
Obecność zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży stanowi duże ryzyko odnowienia się ich (zaburzeń) w wieku dorosłym. Oczywiście, nie wszystko jest chorobą – depresji u dzieci nie należy mylić z uczuciem smutku, który towarzyszy młodemu człowiekowi na pewnych etapach jego rozwoju, bądź związanego z wydarzeniami w jego życiu. Każdorazowo taki problem u dzieci i młodzieży – jeżeli budzi niepokój -wymaga konsultacji.
Choroba afektywna dwubiegunowa jest również obecna i diagnozowana u dzieci. Zespół występujących objawów jest nieco inny niż u dorosłych osób. W manii u dzieci częściej występują zmiany nastroju, pobudzenie, drażliwość, wrogość, zachowania buntownicze. Dziecko ma problemy w szkole, wdaje się w bójki czy niebezpieczne zabawy (również seksualne). Obraz choroby jest bardziej dynamiczny niż u dorosłych.
Manii u dzieci i młodzieży często towarzyszą zaburzenia zachowania -dlatego tak ważna staje się szczegółowa diagnostyka psychiatry dzieci. Cechą charakterystyczną choroby afektywnej u dzieci jest duża zmienność objawów i współwystępowanie innych zaburzeń. Zmiany nastroju mogą przemieniać się bardzo szybko, pacjent może prezentować objawy podobne do schizofrenii i ADHD. Częstym problemem jest agresja dziecka.
W Krakowie leczenie szpitalne oferuje: Klinika Psychiatrii Collegium Medicum UJ i Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala św. Ludwika w Krakowie.