Bezsenność to niewystarczająca ilość snu występująca trzy razy w tygodniu przez minimum jeden miesiąc. Istotne jest tu subiektywne odczucie pacjenta. Około 30% osób dorosłych cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu. Bezsenność powinna być zdiagnozowana i leczona jak najszybciej z uwagi na konsekwencje zdrowotne z niej wynikające. Wybór leczenia zależy od rodzaju występujących zaburzeń.
I tak bezsenność możemy podzielić na:
1. Przygodną, trwająca kilka dni. Może ona być wywołana stresem, zmianą strefy czasowej czy innym, nagłym wydarzeniem.
2. Bezsenność krótkotrwałą, której czas nie przekracza trzech tygodni, a może towarzyszyć przywykłemu stresowi czy dłużej trwającej chorobie.
3. Do trzeciej kategorii należy bezsenność przewlekła, trwającą powyżej miesiąca.
Bezsenność przygodna i krótkotrwała nie jest chorobą, ale naturalną reakcją na stresujące zdarzenie – w przeciwieństwie do bezsenności przewlekłej, która zdecydowanie wymaga leczenia.
Bardzo duża część osób cierpiących na bezsenność choruje równocześnie na zaburzenia depresyjne i lękowe. 1/3 pacjentów choruje z powodu rozmaitych zaburzeń nastroju. Najczęściej, pierwotną przyczyną bezsenności są różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Pacjenci bardzo często nie są świadomi prawdziwej przyczyny problemów ze snem.
Bezsenność może również prowadzić do rozwoju depresji. Osoby cierpiące na zaburzenia snu są obarczone większym ryzykiem wystąpienia depresji. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju bezsenności. Bezsenność przygodną i krótkotrwałą można leczyć farmakologicznie usuwając występujące objawy. Takie leczenie trwa od kilku dni do kilku tygodni. W bezsenności przewlekłej najważniejsze jest leczenie przyczynowe występujących dolegliwości. W tym przypadku, jak już wspomniałam, najczęściej depresji. Doraźnie można oczywiście podawać leki nasenne, ale jest to tylko działanie wspomagające podstawowe leczenie.
Jak zawsze podkreślenia wymaga fakt konieczności leczenia bezsenności każdego rodzaju przez specjalistę psychiatrii. Ważny jest również szczegółowy wywiad dotyczący schorzeń somatycznych zebrany od pacjenta, który może mieć ogromny wpływ na problemy ze snem. Do każdego problemu z bezsennością, wskazane jest indywidualne podejście, szczegółowa diagnostyka i uwzględnienie czasami kilku metod leczenia. W leczeniu objawów bezsenności stosowane są różne grupy leków, o różnych mechanizmach i czasie działania. Mogą być preparatami o potencjale uzależniającym lub pozbawione takiego działania.
Opracowała
Specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Gabinety Rozwoju Kraków