Skuteczność psychoterapii
Psychoterapia jest skuteczna jeżeli pacjent który z niej korzysta, zarówno w trakcie psychoterapii jak i po zakończeniu całego procesu ma poczucie zmiany i korzyści wyniesionych z pracy psychoterapeutycznej.
Dotyczy to nie tylko redukcji objawów, ale także zwiększenia wewnętrznych kompetencji – umiejętności dotyczących rozpoznawania własnych emocji i rozumienia ich źródła, przyczyn.
Przekłada się to na:
- lepsze rozumienie siebie – „wewnętrzne dojrzewanie”
- lepsze rozumienie relacji z innymi i własnych reakcji
- finalnie na bardziej szczęśliwe i dojrzałe życie
W trakcie psychoterapii występują epizody nasilenia objawów pogorszenia stanu psychicznego. Są one niezbędne, aby osoba cierpiąca mogła się uwolnić od przyczyn wywołujących objawy. Mogła zrozumieć siebie.
Jest to zawsze stan tymczasowy a zbyt duże cierpienie towarzyszące terapii zawsze można redukować przy pomocy leków stosowanych w psychiatrii. Są to zawsze leki bezpieczne i nie uzależniające zlecane przez specjalistę psychiatrii.
Psychoterapia często rozpoczyna się od celów wyznaczonych do osiągnięcia. Bywa jednak często tak, że skuteczność psychoterapii jest wyższa od oczekiwanej a efekty znacznie przekraczają założone wstępnie cele.
Katarzyna Monika Adamska – Specjalista Psychiatra, Psychoterapeuta