Nowe badania pokazują, że mężczyźni troszczący się o innych mają większe szanse u kobiet niż zapatrzeni w siebie przystojniacy.
Altruizm można by najprościej opisać jako dbanie o dobro innych bez względu na własne korzyści. Badacze z brytyjskich uniwersytetów Worcester i Sunderland postanowili sprawdzić czy altruizm może mieć wpływ na to jak kobiety wybierają partnerów i czy jest on ważniejszy niż atrakcyjność fizyczna. Badanym paniom pokazywano zdjęcia mężczyzn (mniej lub bardziej przystojnych). Każde zdjęcie było uzupełnione o opis. Na przykład, że ten oto mężczyzna uratował dziecko przed utonięciem lub kupił bezdomnemu kawę. Albo odwrotnie – że tamten dziecka nie uratował, a bezdomnemu nie okazał życzliwości.
Potwierdziła się teza, że kobiety cenią sobie altruizm u mężczyzn, bo to dla nich sygnał, że taki partner będzie wspierający również dla nich i ponieważ altruista to lepszy materiał na ojca. Z drugiej strony kobiety zainteresowane przelotnymi znajomościami wybierały w eksperymencie przystojniaków, nie altruistów. W perspektywie przelotnych znajomości widocznie ważniejsze są inne cechy – stwierdził Farrelly.
Podobne wnioski płyną z innych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z University of Nottingham. Tym razem autor eksperymentu Tim Phillips razem ze swoimi współpracownikami objął badaniami ponad 1000 osób. Uczestników zapytano o szereg cech, które uważają za istotne przy wyborze partnera. Naukowcy na listę pożądanych cech wpisali nawet takie, jak „honorowe oddawanie krwi”, czy „udzielanie się jako wolontariusz w lokalnym szpitalu”. Okazało się, że altruizm jest ważny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak panie przywiązują do niego większą wagę. W stu siedemdziesięciu parach badanych przez brytyjskich psychologów partnerki wskazywały na altruizm jako priorytetową cechę pożądaną u partnera i okazało się, że ich partnerzy rzeczywiście chętnie i często wykazują się bezinteresownością.
Dr Philips przypomina, że co prawda teoria ewolucji zakłada rywalizację między osobnikami, to jednak istnieje wiele przykładów zachowań altruistycznych w przyrodzie. Szczególnie są one widoczne u ludzi, którzy ryzykują własnym życiem, by ratować obcą osobę, nie licząc przy tym na nagrodę. Przez wiele lat standardowym wyjaśnieniem zachowań altruistycznych wobec obcych osobników była zasada wzajemności i dobrej reputacji. Brytyjscy badacze uważają jednak, że korzeni ludzkiego altruizmu powinniśmy szukać gdzie indziej. Dr Philips sądzi, że rozwój mózgu sprawił, iż ludzie zaczęli wkładać więcej wysiłku w wychowanie dzieci. Dla naszych przodków stało się zatem ważne, by znaleźć takiego partnera, który będzie gotowy do stworzenia dobrego i długotrwałego związku, co się wiąże z licznymi wyrzeczeniami i poświęceniami.
Dla kobiet cenną wskazówką były altruistyczne zachowania (lub ich brak) mężczyzn. Dr Phillips wskazuje, iż selekcja seksualna mogła wywrzeć znaczny wpływ na utrwalenie się altruizmu.
źródło: charaktery.eu