W 2010 roku Urząd Miasta Krakowa ogłosił konkurs na realizację projektu Programu profilaktyki głębokich, nawracających zaburzeń psychicznych – „Pomoc w powrocie do zdrowego funkcjonowania psychicznego” opracowanego przez wojewódzkiego konsultanta do spraw psychiatrii dr Krzysztofa Walczewskiego. Kraków był pierwszym miastem w Polsce, który przeznaczył fundusze na tego typu działania. W rozstrzygniętym konkursie znalazły się także Gabinety Rozwoju.
Naszym głównym założeniem było indywidualne podejście do każdego pacjenta, uwzględniające jego osobiste możliwości i potrzeby. Praca z pacjentami dotyczyła objawów chorób psychicznych, ich wczesnego rozpoznawania, poszukiwania adekwatnej pomocy, możliwości leczenia we współczesnej psychiatrii. Realizując Program wykorzystywaliśmy elementy pracy na bazie paradygmatu psychodynamicznego – terapeuta dobierał techniki terapeutyczne w zależności od problemu pacjenta. Służyło do motywowania do dalszej pracy terapeutycznej, a także pogłębienia rozumienia siebie. Pacjenci otrzymywali również poradniki do samodzielnej lektury (dotyczące zaburzeń depresyjnych, lękowych, schizofrenii, higieny snu). Ich refleksje i przemyślenia były dla nas niezwykle ważne w dalszym procesie pracy z pacjentem.
Każdy pacjent zakwalifikowany do programu odbył od 6 do 8 spotkań edukacyjnych. Nowatorską zaletą Programu była możliwość indywidualnej, nie grupowej pracy edukacyjnej. Jednocześnie nasi specjaliści mieli możliwość zapraszania, w razie potrzeby, rodzin pacjentów.
Przy prognozowanej w Krakowie liczbie nowych zachorowań na schizofrenię (100 rocznie)
i depresję (do 600 rocznie),tego typu Programy mają bardzo ważne znaczenie.
Poza realną opieką nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi Program posłużył specjalistom z Gabinetów Rozwoju jako model do wypracowania standardów pracy profilaktycznej w obszarze zdrowia psychicznego. Chcemy pracować w tym kierunku, by profilaktyka w zakresie zdrowia psychicznego stała się w naszym społeczeństwie rzeczą tak naturalną i akceptowaną społecznie, jak profilaktyczne wykonanie cytologii, mammografii czy szczepienia na grypę.
Dlatego z przyjemnością informujemy, że już niedługo druga edycja Programu. Szczegóły wkrótce.
Pisali o nas min.:
Portal Zdrowie w Krakowie:
Wczesne wykrywanie depresji i psychoz
Program profilaktyki głębokich zaburzeń w Krakowie na półmetku
Telewizja Kraków:
W Krakowie rusza pierwszy program ochrony zdrowia psychicznego
Dziennik Polski:
Program dla osób z kryzysem psychicznym
Nasi terapeuci
Terapeuci z Gabinetów Rozwoju, którzy specjalizują się w problemach przedstawionych w tym artykule: