Gabinety Rozwoju – jako jedyne w całym Krakowie już drugi raz będą prowadzić konsultacje dla dorosłych w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia w Krakowie.
Specjaliści z Gabinetów Rozwoju będą realizować projekt: „Profilaktyka głębokich, nawracających zaburzeń psychicznych. Pomoc w powrocie do zdrowego funkcjonowania psychicznego”. Projekt ma na celu pomoc specjalistów w rozpoznaniu kryzysu psychicznego oraz zapobieganiu mu. Zakłada on także, obok udzielania świadczeń zdrowotnych, podjęcie działań informacyjno-edukacyjnych oraz promujących zdrowie psychiczne w środowiskach potencjalnie zagrożonych występowaniem tego rodzaju problemów.
Kraków pierwszy Polsce
Urząd Miasta Krakowa jako pierwszy w Polsce – korzystając z australijskich wzorów, postanowił wdrożyć w swoim mieście program opieki nad pacjentami za zaburzeniami psychicznymi. Statystyki zakładają, że co roku w Krakowie należy spodziewać się co roku około 100 nowych zachorowań na schizofrenię oraz około 200-600 nowych zachorowań na depresję. Tymczasem stereotypowe spojrzenie na pomoc psychiatryczną jest wciąż mocno zakorzenione w społecznej świadomości. Celem programu jest profilaktyka głębokich zaburzeń psychicznych, pomoc
w powrocie do zdrowego funkcjonowania psychicznego i przede wszystkim zwiększenie świadomości osób zagrożonych zaburzeniami psychicznymi.
Kto może skorzystać z Programu?
Badania i konsultacje skierowane są do mieszkańców Krakowa, którzy spełnią następujące warunki:
– osoby dotychczas nieleczone psychiatrycznie lub
– osoby z rozpoznanym w przeszłości zaburzeniem psychicznym
– osoby na stałe lub tymczasowo zameldowanie na terenie Krakowa
Jak się rejestrować?
Specjaliści z NZOZ Gabinety Rozwoju chcą pracować ze zgłaszającymi się do Programu mieszkańcami Krakowa w taki sposób, aby chorzy nie czuli się wykluczeni ze społeczeństwa
z powodu zaburzeń psychicznych oraz by „zdrowe społeczeństwo” nie wykluczało tych, którzy potrzebują wsparcia ze strony lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów.
Liczba pacjentów, którzy będą mogły skorzystać z konsultacji w ramach Programu jest ograniczona.
Zobacz materiał informacyjny w Kronice TVP Kraków – 11 kwietnia 2011r.