Psycholog Gabinetów Rozwoju radzi, jak przygotować się do urlopu, wypocząć nie zatruwając wakacji sobie
i innym i co zrobić, jeśli okaże się, że urlop to za mało, żeby nasz organizm się zregenerował.
Po co potrzebny nam urlop?
Urlop potrzebny jest przede wszystkim do regeneracji organizmu, odreagowania codziennych stresów, napięć i zgromadzenia energii do pracy. Daje możliwość „naładowania akumulatorów”, działa jak nowa bateria, na nowo wprawione w ruch wahadło. Wakacje odrywają od pracy, poszerzają horyzonty i pozwalają spojrzeć na świat z innej, bardziej przyjemnej perspektywy. Sprzyjają też poznawaniu siebie w nowych sytuacjach, kulturach.
Potrafimy jeszcze odpoczywać? Wiele osób planując urlop myśli
o remontach, nadrobieniu zaległości w domowych papierach, nie rozstaje się ze służbowym laptopem, komórką?
Są osoby, dla których urlop jest po prostu kontynuacją pracy. „Zatruwają” one czas przeznaczony na odpoczynek nie tylko sobie ale i pozostałym towarzyszom wakacyjnej eskapady – rodzinie, znajomym. Nieustannie przypominają o obowiązkach, terminach i tysiącu różnych spraw, czyli o tym wszystkim od czego każdy z nas powinien się podczas urlopu oderwać. Pamiętajmy, że dobrze wykorzystany urlop, w którym jest czas na regeneracje organizmu, a nie odbieranie służbowych maili i telefonów, pozwoli nam wrócić do pracy z większą energią i nowymi pomysłami.
Czy dwa tygodnie mogą pomóc wypaleniu zawodowemu, „zszarganym nerwom”, frustracji, stanom depresyjnym, które często towarzyszą nam w codziennej rutynie?
Dla wielu osób dobrze wykorzystane dwa tygodnie urlopu są wystarczające, dla innych to za krótko na prawdziwy odpoczynek. Osoby bardzo przemęczone muszą szczególnie zadbać o wybór optymalnej dla siebie formy wypoczynku, na jednych świetnie wpływają wędrówki górskie, spływy kajakowe, jazda konna, inni najlepiej poczują się leżąc beztrosko na plaży lub basenie. Nie ma uniwersalnej formy relaksu. Urlop jest dla nas i powinniśmy go tak zaplanować, że spełniał nasze oczekiwania i był przyjemnością naszą, a nie innych. Oprócz dostosowania urlopu do ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu ważne jest, by trwał on na tyle długo, żeby nasz organizm mógł naprawdę wypocząć.
Jak przygotować się do urlopu?
Warto jechać na urlop z tzw. „pusta głową”, to znaczy bez niedopełnionych obowiązków, niezapłaconych rachunków, nienapisanych maili, o których będziemy myśleć w czasie odpoczynku. Tylko to daje możliwość prawdziwego oderwania się od tego co dzieje się w naszym życiu na co dzień. Pamiętajmy, aby kilka dni przed urlopem tak się zorganizować, żeby zadbać o podomykanie bieżących spraw.
A co jeśli urlop nie pomoże?
Dla niektórych sam urlop nie przynosi regeneracji albo jego efekty są krótkotrwałe. Dzieje się tak przede wszystkim u osób skrajnie wyczerpanych praca, u których występują objawy depresji, przewlekłego stresu i przemęczenia. Można do nich zaliczyć drażliwość, wybuchy złości, zmienność nastroju, roztargnienie, trudność w podejmowaniu decyzji, utratę radości życia. Często tym objawom związanym z psychiką towarzyszą też dolegliwości somatyczne, takie jak problemy trawienne, bóle głowy, karku, drżenie mięśni, nawracające infekcje i przeziębienia. W przypadku występowania kilku z opisanych objawów wskazana jest konsultacja z psychiatrą lub psychologiem, który oceni stan pacjenta i zaproponuje skuteczny sposób postępowania. Często ważna jest rozmowa i praca z psychoterapeutą, który może pomóc w zmianie zachowań potęgujących stres.