Na zaburzenia depresyjne cierpi około 10% populacji. Każdy człowiek w toku życia odczuwa smutek. Antoni Kępiński porównał nastrój człowieka do wahadła zegara ściennego, które w sposób naturalny wychyla się raz w kierunku lepszego, raz gorszego samopoczucia. W depresji nastrój traci swą naturalną zmienność, wahadło wychyla się za daleko i blokuje w tej pozycji. Smutek staje się głęboki i długotrwały. Wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty.
Objawy:
Objawami depresji oprócz uczucia smutku są: niemożność odczuwania radości, utrata zainteresowań, zmniejszenie aktywności, trudności w pracy i w wykonywaniu codziennych obowiązków, bezsenność lub rzadziej nadmierna senność, poczucie beznadziejności, poczucie winy. Objawom tym często towarzyszy lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia koncentracji, obniżenie sprawności intelektualnej. Występują również: zmniejszenie apetytu, utrata libido (niechęć do aktywności seksualnej), dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, bóle kręgosłupa).
Rodzaje depresji:
Depresja reaktywna
Depresja często pojawia się po trudnych wydarzeniach życiowych.Są to różnego rodzaju straty: strata bliskich osób, utrata zdrowia, atrakcyjności fizycznej, zdolności do pracy. Trudne sytuacje są związane również z utratą poczucia własnej wartości, prestiżu społecznego, poczucia bezpieczeństwa, starzeniem się. Obciążenia emocjonalne mogące prowadzić do depresji pojawiają się też w sytuacjach „sukcesu” – zmiany miejsca zamieszkania, zmiany pracy, awansu.
Depresja egzogenna
Czynnikiem wyzwalającym pojawienie się depresji mogą być choroby somatyczne lub leki stosowane w leczeniu różnych schorzeń.Objawy depresyjne bardzo często pojawiają się u pacjentów cierpiących na choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek, nowotwory, chorobę niedokrwienną serca. Wiele leków stosowanych w leczeniu m. in. nadciśnienia, alergii, chorób nowotworowych może wywołać objawy depresji.
Depresja endogenna
W chorobie tej istnieje wewnętrzna predyspozycja do wystąpienia depresji, pewien typ układu nerwowego, w którym ułatwiony jest wybór depresji jako sposobu reakcji na stres. Wystąpienie pierwszego epizodu choroby jest tu często związane z trudnymi wydarzeniami życiowymi. Nawroty choroby natomiast bywają od nich niezależne.
Leczenie:
Specjalistami kompetentnymi w rozpoznaniu i leczeniu depresji są lekarze psychiatrzy. W obecnych czasach dysponują oni nowoczesnymi lekami, które nie powodują uzależnienia, a przynoszą ulgę w cierpieniu. Metodą leczenia depresji jest również psychoterapia. Lekarz proponuje zastosowanie jednej lub obu tych metod w zależności od potrzeb danego pacjenta.
W Gabinetach Rozwoju leczeniem zaburzeń depresyjnych zajmuje się: