4 lutego już po raz czternasty będzie obchodzony Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzień ten został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem – organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.
Nowotwory stają się najczęstszym zabójcą XXI wieku. Problem zachorowań będzie w kolejnych latach coraz poważniejszy. Zapadalność na nowotwory rośnie mniej więcej w tempie 10% rocznie. Dotychczasowe statystyki jednoznacznie na to wskazują, że ich liczba mniej więcej co 15-20 lat się podwaja. I choć w większości przypadków nie mamy wpływu na ich występowanie – ich przyczyną może być podeszły wiek chorego, uwarunkowania genetyczne czy zanieczyszczenie środowiska, to w niektórych przypadkach chorobie można zapobiegać.
Dlatego onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykrycia lub zapobieżenia chorobie. To w ostatnich latach znacznie się rozwinęło. Szczególnie istotne jest propagowanie badań mammograficznych, cytologicznych czy kolonoskopii, które pozwalają wcześnie wykrywać lub wręcz zapobiegać nowotworom. Specjaliści podkreślają, że cytologię powinna wykonywać każda kobieta, która ma powyżej 30 lat, a kolonoskopię – osoby powyżej 50. roku życia. Równie ważna jest także świadomość pacjentów, ponieważ rozwój nowotworów złośliwych w aż 70 procentach zależy od czynników, na które mamy wpływ, czyli od tego, co jemy, jak żyjemy, a także środowiska. Na niektóre z nowotworów sami sobie zapracowujemy. Klasycznymi nowotworami są tak zwane nowotwory tytoniozależne. To jest rak płuca, rak krtani, przełyku, jamy ustnej, pęcherza moczowego. Mniej więcej 30 procent nowotworów, zwłaszcza takich powodujących zgon, to są nowotwory tytoniozależne. Dlatego mówiąc o profilaktyce nie sposób nie wspomnieć, że najprostszą, najtańszą, najskuteczniejszą profilaktyką byłaby skuteczna akcja zaprzestania palenia.
Statystyki na świecie i w Polsce świadczą o tym, że onkologia się rozwija. Znacznie wzrosła też świadomość pacjentów, że nawet jeśli raka nie da się całkowicie wyleczyć, to da się go opanować. Postępy nauki pozwalają na trafniejsze dopasowanie terapii do chorego, a postęp jest szczególnie widoczny w przypadku np. raka piersi lub mięsaków. Lekarze podkreślają jednak, że czasem problemem w leczeniu nowotworów nie jest brak wiedzy lub leków, lecz ograniczenia ekonomiczne. Dlatego Polska Unia Onkologii apeluje, by w czasie kryzysu nie zmniejszać środków na zapobieganie, wykrywanie i leczenie raka.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Wcześniej, w sobotę 2 lutego kilkadziesiąt ośrodków onkologicznych w kraju organizuje dzień otwartych drzwi, w trakcie których będzie można wykonać badania i skonsultować się z lekarzem.
W Krakowie w akcji uczestniczy Poradnia Hematologiczna Oddziału Klinicznego Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim (ul. Kopernika 17). Konsultacje będą trwały od godz. 9 do 14.
Onkolodzy będą zachęcać nie tylko do częstszych badań, lecz także do zmiany trybu życia