Co to jest depresja?
Depresja to choroba podobnie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zapalenie płuc. A następstwa nieleczonej depresji bywają również groźne, jak innych schorzeń. Dotyczy to zarówno ciała jak i umysłu. A objawy, przynoszące duże cierpienie, wymykają się spod kontroli.
Co to jest subdepresja?
To stan, w którym objawy depresyjne osiągają mniejsze nasilenie lub przybierają nietypową postać. Z dominującym jednym lub dwoma objawami. Takie stany również mogą być źródłem dużego cierpienia. Z uwagi na ich niejasny i często budzący wątpliwości obraz, bezwzględnie powinna być rozpoznawana i leczona przez specjalistę.
Czym się różnią depresja łagodna, umiarkowana i ciężka?
Mówiąc najbardziej ogólnie, różnią się stopniem nasilenia objawów. W depresji łagodnej jesteśmy w stanie wypełniać swoje codzienne obowiązki. Choć przychodzi nam to z trudem. Depresja ciężka uniemożliwia jakąkolwiek pracę. Dotyczy to zarówno pracy zawodowej, jak i obowiązków domowych.
Należy podkreślić, że sam smutek nie jest objawem depresji. Występuje on w wielu innych zaburzeniach, nie mających z depresją nic wspólnego. Występuje też w stanie dobrostanu. Jest jednym z integralnych uczuć stanowiących o naszym istnieniu. Odpowiedź na pytanie czy jest to smutek w depresji, wymaga szczegółowej diagnostyki.
Kto choruje na depresję?
Na depresję może zachorować każdy. Istnieją grupy bardziej narażone na zachorowanie. Są to kobiety, osoby starsze, osoby chorujące na inne schorzenia. Nie oznacza to, iż mężczyźni są zdrowsi psychicznie. Najprawdopodobniej ta sytuacja wiąże się z większym przyzwoleniem społecznym na słabość i smutek u kobiet. Odbija się to większej ilości chorób psychosomatycznych u mężczyzn. U mężczyzn problemy emocjonalne są zwyczajnie częściej zamaskowane. Również różnego rodzaju uzależnieniami.
Lek. med. Katarzyna Monika Adamska – Gabinety Rozwoju w Krakowie