Specjaliści zalecają od kilku lat, by codziennie, systematycznie czytać dzieciom, co ma mieć ogromny wpływ na ich rozwój. W końcu jednak mamy dowody, które potwierdzają, że naprawdę warto to robić. Naukowcy dowiedli, że czytanie dzieciom aktywuje część mózgu odpowiadający za „psychiczne zrozumienie obrazów narracji”, mający kluczowe znaczenie dla rozwoju języka i umiejętności swobodnego wypowiadania się. Dotąd wielokrotnie udało się udowodnić, że czytanie dzieciom ma wpływ na rozwój ich zdolności językowych, dzisiaj wiemy, że dodatkowo ma to korzystny wpływ na rozwój intelektu.
W sierpniowym wydaniu magazynu Pediatrics opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na dzieciach w wieku od 3 do 5 lat przy użyciu rezonansu magnetycznego. Naukowcy przeskanowali mózg dzieci podczas wysłuchiwania przez nich nagrań czytanych bajek, jak również neutralnych odgłosów szumu. Poza tym zespół naukowców zbierał informacje o częstotliwości czytania dzieciom w domu, w jakim środowisku przebywa na co dzień dziecko i jak bardzo jest ono dla malucha stymulujące. Podczas badania mózgu wykazano, że dzieci pochodzące z domu, w którym często czyta się książki, w trakcie odsłuchiwania nagranej narracji miały zdecydowanie bardziej zaktywizowany obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie i wizualizację obrazów. Naukowcy są bardzo rozentuzjazmowani tym małym krokiem, który przenosi akcent z dowodów empirycznych na biologiczne. Dowiedziono, że czytanie książek ma stymulujący wpływ na rozwój mózgu.
Czytanie oprócz poprawy umiejętności językowych, pomaga w wychowywaniu dzieci, poprzez przekazywanie odpowiednich wzorców zachowania, jak również wspiera rozwój społeczno-emocjonalny. Wspomniane wyżej badania dowodzą, że czytanie rozwija również mózg dziecka. Wpływ ten udowodniono w przypadku najmłodszych dzieci – do lat 5. Badania w tym kierunku są kontynuowane.