Depresja jest uznawana za jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Zazwyczaj towarzyszy jej głęboki smutek, przygnębienie, niskie poczucie własnej wartości i brak chęci do życia. Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO),depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Ta podstępna i niezwykle trudna do leczenia choroba dotyka około 10 procent populacji.
Depresja nie wybiera. Dotyka wszystkie grupy społeczne – bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy zasobność portfela… Jak skutecznie z nią walczyć? Sposobów na pewno jest wiele, począwszy od psychoterapii, hipnozy, fototerapii, na leczeniu farmakologicznym kończąc. Ostatnio naukowcy odkryli jednak nowy, ciekawy sposób na walkę z tą chorobą… który na dodatek nic nie kosztuje!
Badacze odkryli, że wybaczanie innym ludziom sprawia, że kobiety, które cierpią na depresję, zaczynają czuć się o wiele lepiej. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o mężczyznach, którzy wzięli udział w badaniu. Ich stan psychiczny poprawiał się w odwrotnej sytuacji – kiedy to im ktoś przebaczał. Szczegółowy raport z badań został opublikowany w czasopiśmie Journal of Aging & Mental Health.
W badaniu wzięło udział ponad tysiąc mężczyzn i kobiet powyżej 67. roku życia. Psychologowie odkryli, że kiedy kobiety wybaczają innym ludziom przewinienia i krzywdy z minionych lat, zaczynają one czuć się znacznie lepiej: znika u nich skłonność do depresji oraz poprawia się ich ogólny stan psychiczny. W przypadku mężczyzn, sytuacja ma się zupełnie odwrotnie. Dla panów niezwykle istotne jest, by to inni ludzie potrafili wybaczyć im.
„Zazwyczaj, nie czujemy się dobrze, gdy widzimy, że inni nie wybaczyli nam czegoś” – powiedziała Christine Proulx, współautorka badania i profesor nadzwyczajny na University of Missouri.
„Kiedy myślimy o przebaczaniu i cechach ludzi, którzy są skłonni przebaczać, takich jak wyrozumiałość, altruizm, współczucie, empatia – dochodzimy do wniosku, że ludzie ci przebaczają innym, ponieważ próbują zrekompensować sobie fakt, że inni ludzie nie wybaczyli czegoś im. Przebaczanie innym może bardzo skutecznie pomóc zmniejszyć poziom depresji, szczególnie w przypadku starszych kobiet. Faktem jest, że kiedy zaczynamy się starzeć, stajemy się bardziej wyrozumiali w stosunku do innych osób” – dodała Proulx.
Jak podkreślają naukowcy, ważne jest też, aby osoba chora na depresję umiała przebaczyć samej sobie. Jednak, zdaniem badaczy, przebaczanie sobie nie wywiera już tak pozytywnego wpływu na osoby cierpiące na depresję, jak przebaczanie innym.
„Samoprzebaczanie nie działa jako obrona przeciwko depresji. Bardziej chodzi o to, czy potrafimy przebaczać innym ludziom i czy jesteśmy na to gotowi” – dodaje Proulx.
źródło: wiedzoholik.pl