Wychowanie w rodzinie, w której obecne było uzależnienie może prowadzić do zaburzeń, które utrudniają funkcjonowanie w dorosłym życiu, w tym nawiązywanie relacji społecznych.
Dziecko alkoholika doświadcza przemocy (psychicznej, fizycznej, emocjonalnej), nie ma w rodzicach wsparcia, żyje w nieprzewidywalnym, chaotycznym świecie. Osoba uzależniona oraz jego partner czyli osoba współuzależniona koncentrują swoje życie wokół alkoholu lub innego środka. Tak doświadczone dziecko w dorosłym życiu często wymaga pomocy specjalisty.
Dzieci wychowywane w rodzinach dysfunkcyjnych, szczególnie zaś takich, gdzie występuje problem uzależnienia od alkoholu próbują przystosować się do tych warunków. Wchodzą w określone role i wykształcają charakterystyczne schematy funkcjonowania. W ten sposób zapewniają przetrwanie sobie i rodzinie jako całości, zyskują uwagę, względne bezpieczeństwo, nadzieję na spełnienie swoich podstawowych potrzeb. Z wiekiem jednak wypracowane schematy zaczynają się utrwalać, stając się jedynym możliwym dla dziecka, a potem dorosłego człowieka sposobem na życie. To, co kiedyś pomagało mu przeżyć, teraz staje się jego pułapką, źródłem psychologicznych problemów, przeszkodą w satysfakcjonującym życiu. Niestety często Dorosłe Dzieci Alkoholików nie łączą swoich obecnych trudności z doświadczeniami dzieciństwa. Dopiero przyglądanie się swojej przeszłości i mówienie o niej pozwala im na stopniowe uwalnianie się od wpływu bolesnych doświadczeń i szukanie w życiu własnej drogi.
Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?
-odczuwanie braku poczucia bezpieczeństwa w bliskich relacjach z ludźmi
-trudności w wyrażaniu i realizowaniu własnych potrzeb
-nieumiejętność stawiania granic i pozwalanie na ich przekraczanie
-trudności w realizacji swoich życiowych planów
-nieumiejętność nazywania i wyrażania swoich uczuć
-brak odczuwania pozytywnych emocji
-obniżony nastrój lub stany depresyjne
-zapadanie na choroby psychosomatyczne
-nadmierne poczucie odpowiedzialności za małżeństwo i los swoich rodziców
-związek z uzależnionym partnerem
Nasi terapeuci
Terapeuci z Gabinetów Rozwoju, którzy specjalizują się w problemach przedstawionych w tym artykule: