10 października obchodzony jest już po raz 19 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.
450 milionów ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne wliczając w to uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
W Polsce liczba osób leczących się z powodu problemów zdrowia psychicznego oscyluje wokół 1,6 mln. Ochrona zdrowia psychicznego została w Polsce zadeklarowana jako jeden z priorytetów zdrowotnych państwa. W 2009 roku powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dopiero jednak w tym roku przeznaczone zostały na jego cele realne środki.
Program ma ułatwić leczenie chorych przede wszystkim z zaburzeniami depresyjnymi, skłonnościami samobójczymi, zaburzeniami geriatrycznymi związanymi ze starzeniem się, zaburzeniami spowodowanymi używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz przewlekłymi, nawracającymi chorobami psychotycznymi i afektywnymi.
W Polsce rocznie ok. miliona osób korzysta z pomocy w gabinetach psychiatrycznych, szpitalnie jest leczonych ok. 200.000.
Najczęstszą ciężką chorobą psychiczną jest schizofrenia, na którą cierpi lub będzie cierpiała w jakimś momencie swojego życia jedna na 100 osób. W Polsce liczba pacjentów ze schizofrenią szacowana jest na ok. 400 tys.