Z badania “Jak Polacy biorą leki”, przeprowadzonego przez Millward Brown, wynika, że aż 45 proc. pacjentów nie zawsze zażywa wszystkie przepisane medykamenty, w tym aż 10 proc. zdarza się to często.
Niemal połowa z nas nie wypełnia zaleceń lekarzy w zakresie stosowania leków. Z badań wynika, że dopóki choroba jest uciążliwa, to pamiętamy o zażywaniu tabletek. Ale gdy czujemy się lepiej, przestajemy je brać, bo po co się niepotrzebnie truć. W taki sposób tłumaczyli rezygnację z właściwego przyjmowania leków pacjenci.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że aż 85 proc. pacjentów poszukiwało w ciągu ostatniego roku informacji o lekach. Aż 42 proc. przyznało, że znalazło je w internecie. Niestety dla wielu chorych to pierwsze źródło informacji.
Tymczasem w przypadku terapii chorób i zaburzeń psychicznych przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza to jedno z najważniejszych elementów w drodze powrotu do zdrowia. A problem z ich przyjmowaniem wynika nie tylko z braku dyscypliny pacjentów, ale również ze strachu przed „psychotropami”. Wokół farmakoterapii stosowanej w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych wyrosło wiele niepotrzebnych mitów i lęków. A w obecnych czasach są to zupełnie bezpieczne leki. Pod jednym warunkiem: pacjent nie może słuchać dr Google, tylko swojego lekarza i brać leki pod jego ścisłą kontrolą.
Farmakoterapia chorób i zaburzeń psychicznych
W leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych stosowane są leki z różnych grup. Niektóre używane są jedynie doraźnie, w sytuacjach kryzysowych- są to leki przeciwlękowe i nasenne. Ich zastosowanie wymaga ostrożności, ponieważ mogą powodować uzależnienie.
Leki stosowane w leczeniu zaburzeń depresyjnych, nerwicowych oraz psychotycznych muszą być stosowane przez dłuższy czas. Leczenie ma wtedy fazy. W pierwszym okresie następuje ustąpienie lub zmniejszenie nasilenia objawów. Leki muszą być przez pewien czas stosowane nadal, w celu utrwalenia osiągniętej poprawy oraz zapobieżenia nawrotowi dolegliwości. Czas leczenia musi być ściśle określony przez specjalistę psychiatrę. Pomimo działań edukacyjnych podejmowanych przez lekarza pacjenci jeszcze często mówią „odstawiłem leki bo już czułem się dobrze, pomyślałem po co je dalej zażywać skoro tak dobrze się czuję”. Mówią tak wtedy, gdy ponownie zgłaszają się do gabinetu z powodu nawrotu choroby.
O zakończeniu leczenia może zdecydować jedynie specjalista psychiatra. Odstawia on leki wtedy gdy zostanie ukończony również etap leczenia profilaktycznego, gdy ryzyko nawrotu choroby zostanie zminimalizowane. W sytuacji kolejnych epizodów zwykle konieczne jest wieloletnie leczenie. Leki umożliwiają wtedy pacjentowi optymalne funkcjonowanie, bez cierpienia powodowanego przez objawy choroby.
Więcej na ten temat: Farmakoterapia