Oddychaj by pamiętać lepiej

Naukowcy z Northwestern Medicine odkryli po raz pierwszy, że rytm oddechu powoduje aktywność elektryczną w ludzkim mózgu, co poprawia zdolności oceny emocjonalnej oraz przywołanie z pamięci.

Nowe badanie wykazuje, że rytm oddychania może wpływać na aktywność neuronalną. Ten wpływ na zachowanie kształtuje się szczególnie w zależności od tego, czy w danym momencie wdychamy czy wydychamy powietrze oraz czy oddychamy przez nos czy przez usta. W badaniu, uczestnicy byli w stanie zidentyfikować przestraszoną twarz szybciej, jeśli spoglądali na twarz podczas wdechu niż podczas wydechu. Uczestnicy częściej też odpamiętywali obiekt, jeśli napotkali go wraz z wdychanym powietrzem niż wydychanym. Efekt zniknął, jeśli powietrze wdychane było przez usta.
“Jednym z głównych odkryć w tym badaniu jest znaczna różnica w aktywności mózgu, a konkretnie w ciele migdałowatym i hipokampie, przy porównaniu wdechu z wydechem.” – powiedziała Christina Zelano, adiunkt neurologii Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Feinberg School of Medicine – “Odkryliśmy, że podczas gdy wdychamy powietrze, stymulujemy neurony w obszarze kory węchowej, ciele migdałowatym i hipokampie, poprzez cały układ limbiczny.”

 

Naukowcy  pierwotnie odkryli te różnice w aktywności mózgu podczas badania siedmiu pacjentów z padaczką, którzy planowali zabieg mózgu. Na tydzień przed zabiegiem chirurg implantował elektrody do mózgu pacjentów w celu zidentyfikowania pochodzenia napadów. Pozwoliło to naukowcom na uzyskiwanie danych elektrofizjologicznych bezpośrednio z ich mózgów. Zarejestrowane sygnały elektryczne wykazały, że aktywność mózgu wahała się wraz z oddechem. Ta aktywność występowała w obszarach mózgu, w których przetwarzane są emocje, pamięć i zapachy.

To odkrycie pozwoliło naukowcom postawić pytanie, czy funkcje poznawcze, zwykle powiązane z tymi obszarami mózgu, w szczególności z przerażeniem i pamięcią, mogą mieć wpływ na oddychanie.
Ciało migdałowate jest silnie powiązane z przetwarzaniem emocjonalnym, zwłaszcza emocji związanych ze strachem. Naukowcy przeprowadzili więc badanie, w którym około 60 osób zostało poproszonych, aby podejmowały szybkie decyzje dotyczące wyrażeń emocjonalnych w środowisku laboratoryjnym, podczas gdy badacze rejestrowali ich oddech.  Badanym zaprezentowano obrazy przedstawiające wyraz zarówno lęku, jak i zaskoczenia, a oni musieli wskazywać, tak szybko, jak to tylko możliwe, jakie emocje wyrażała każda z pokazanych  twarzy.

Kiedy twarze prezentowano podczas inhalacji, osoby uznawały je za strach o wiele szybciej niż podczas pokazywania twarzy w trakcie wydechu. Ale efekt ten nie odnosił się do  twarzy wyrażających zdziwienie. Efekty te zmniejszyły się, gdy osoby wykonywały to samo zadanie, oddychając przez usta. Efekt ten był więc specyficzny dla bodźców pobudzających tylko podczas oddychania przez nos.

W eksperymencie mającym na celu ocenę funkcjonowania pamięci – związanej z hipokampem – tym samym osobom pokazano zdjęcia obiektów na ekranie komputera i poproszono by je zapamiętały. Następnie badani zostali poproszeni o przypomnienie sobie tych przedmiotów. Naukowcy stwierdzili, że  przypominanie jest leprze w przypadku obrazów prezentowanych podczas inhalacji.

“Odkrycia wskazują też, że szybki oddech może przynieść korzyść, gdy ktoś znajduje się w niebezpiecznej sytuacji” – powiedziała Zelano  – “Jeśli jesteś w stanie paniki, twój rytm oddechowy staje się szybszy. W rezultacie spędzasz proporcjonalnie więcej czasu na wdychaniu powietrza, niż w stanie spokojnym. W ten sposób wrodzona odpowiedź naszego ciała na lęk  czyli szybsze oddychanie, mogłaby mieć pozytywny wpływ na pracę mózgu i spowodować szybsze czasy reakcji na niebezpieczne bodźce w środowisku.”

Innym potencjalnie ciekawym spostrzeżeniem z tych badań może być ich powiązanie z podstawowymi mechanizmami medytacji lub ukierunkowanego oddechu. “Wdychając, w pewnym sensie synchronizujemy oscylacje mózgu w sieci limbicznej” – powiedziała Zelano.

 

źródło: neurosciencenews.com